به یکی از کهن ترین تمدن های بشری سفر کنید. تور چین همواره از مقاصد محبوب و مورد انتخاب ایرانیان و علاقه مندان به کشورهای آسیایی بوده و هست.

اژدها-نماد چین

در میان تورهای مسافرتی در زمینه جذب توریست و گردشگری، تور چین یکی از پنج کشور برتر دنیاست. گردشگران همه ساله و تنها به بهانه شرکت در جشنواره ها و یا بازدید از جاذبه های دیدنی و منحصر به فرد به چین سفر می کنند. همچنین اقلیم چهار فصل این کشور این امکان را به شما می دهد تا در هر فصلی که علاقه دارید با بهترین تورهای موجود به این کشور اساطیری سفر کنید.

 

حقایقی جالب درباره کشور چین

چین دومین کشور بزرگ دنیا و پر جمعیت ترین کشور جهان است. این کشور در تمام دوران های تاریخی پا به پای امپراطوری ایران و رم باستان بر شرق آسیا حکمرانی می کرد. کشور چین با دارا بودن پیشینه ای بسیار کهن، مناظر دیدنی متنوع طبیعی، بناها و مقبره های خیره کننده، جز 5 کشور اول دنیا در زمینه گردشگری است. چینی ها بیشترین سفرهای سالانه خارجی در دنیا را آن خود کرده اند، به عبارت دیگر مردم چین علاقه زیادی به سفر دارند.

از جاذبه های گردشگری چین می توان به طبیعت بکر، دریاها و رودخانه های متفاوت و همچنین معابد فراوان و زیبا و به عبارتی زیبایی های تمام نشدنی ای سرزمین اشاره کرد.

دیوار چین 

چین سرزمین پاندا هاست؛ پانداها حیوانات بومی چین هستند و با حرکات بامزه خود علاقه مندان به حیات وحش را ترغیب به خرید تور چین می کنند. چین بزرگترین صادر کننده کالا در جهان است و در زمینه واردات رتبه دوم دنیا را دارد.تنیس روی میز ورزش ملی این کشور است. جالب است بدانید که در کشور چین هیچ کدام از شهروندان به زبان بین المللی صحبت نمیکنند.

 

10 جاذبه برتر در تور چین

دیوار بزرگ چین

لشکر سفالین در شی‌آن

شهر ممنوعه

رودخانه‌ی لی در گویلین

کوهستان زرد

پانداهای غول‌پیکر

کاخ پوتالا در لاسا، سمبل تبت

باند شانگهای – معماری بین‌المللی

بندر ویکتوریا

دریاچه‌ی غربی هانگژو

 

غذاهای متنوع و رنگارنگ در تور چین

جالب است بدانید فرهنگ غذایی چین در دنیا شهرت زیادی دارد و از مهمترین بخش های سفر گردشگرانی که به چین می‌روند، امتحان کردن طعم غذاهای متنوع و رنگارنگ چینی است. چای یکی از مهمترین و پرطرفدارترین نوشیدنی ها در نزد مردم جهان به‌خصوص ما ایرانی هاست. در سفر به چین حتما لذت نوشیدن چای معروف شانگهای را فراموش نکنید. بعد از چایی نوبت به خوردن برنج می رسد. در این کشور مانند سایر کشورهای آسیایی، برنج یکی از مهمترین عناصر غذایی است که به خوبی طبخ میشود که میتوانید در رستورانهای محلی نوش جان کنید. همچنین از نودل های معروف این کشور غافل نشوید.

 

زبان چینی

به دلیل وسعت کشور چین، مردم با لهجه های متفاوتی حرف می‌زنند و زبان همیشه یکی از مشکلات گردشگران در سفر به چین بوده است، همراه داشتن یک نرم افزار زبان چینی مناسب، ترجمه گوگل، زبان بدن و اشاره و یا دیکشنری تصویری میتواند پیشنهاد خوبی برای گردشگران باشد. مردم این کشور بسیار مهمان نواز و خونگرم هستند، پس هرگز نگران گم شدن یا برخورد با مردم محلی نباشید

 

بهترین زمان خرید در سفر به چین

اگر به منظور خرید به این کشور سفر می کنید باید برنامه خود را در فصل سال نو چینی تنظیم کنید و اگر قصد خرید ندارید به یاد داشته باشید که هرگز سوال نکنید. اگر به منظور تفریح و گردش به این کشور سفر می کنید بهترین فصل پاییز و بهار است با این وجود نه گرفتار سرمای زمستان می شوید و نه گرما و شرجی تابستان.

 

کارهایی که نباید در تور چین انجام داد

در این کشور تمدنهای کهن، سنت و احترام به قوانین خانواده حرف اول را می زند. شاید جالب باشد، بدانید که اهمیت پایبندی به سنت های گذشته به قدری زیاد است که زندگی و آینده نسل جوان خانواده را تحت تاثیر قرار می دهند؛ اما باید به یاد داشته باشیم کشور چین به دلیل همین فرهنگ خاص است که مورد توجه گردشگران دنیا قرار گرفته است. 

 

 مردم چین از تعریف کردن درباره خودشان و دیگران متنفرند 

ممکن است زمانی که از میزبانی یک فرد چینی و غذای فوق العاده اش تعریف می کنید، متعجب شوید، احتمالا با این پاسخ روبرو شوید: «نه، نه، غذا وحشتناک بود.» همچنین وقتی که در مورد هوش یا ظاهر فرزند یک فرد چینی تمجید می کنید پاسخ های از این قبیل خواهید شنید. به عبارت دیگر چینی ها تعریف را به گونه ای رد می کنند: «نه، او واقعا کودن است! یا «او اصلا هم زیبا نیست.» این مردم بی ادب نیستند… بلکه فقط فروتن و مودب هستند. نکته مورد توجه در این امر این است که: وانمود کنید فروتن هستید، حتی اگر این کار برایتان بسیار سخت باشد! اگر کمتر لاف بزنید و کمتر از خودتان تعریف کنید، راه زیادی را در کسب نکات حساس فرهنگی چینی ها پیش خواهید رفت.

 آبرو و حفظ حرمت خانواده، حرف اول را می زند 

بدترین رفتاری که می توانید در قبال آشنایان چینیتان انجام دهید، این است که آنها را به صورت علنی تحقیر یا شرمنده کنید، این کار باعث می شود که آبرویشان برود. هیچگاه در مقابل دیگران اشتباهشان را یادآور نشوید یا بر سر کسی فریاد نزنید. نکته خوب این است که شما در واقع می توانید با تعریف کردن به جا از آنها کاری کنید که اعتبار به دست آورند. آنها به لطفی که در حقشان کرده اید بی توجه نخواهند بود.

 

 هیچگاه به طور علنی عصبانی نشوید 

نمایش خشم به طور علنی مورد علاقه چینی ها نیست و کنار آمدن با این رفتار برایشان ناراحت کننده ترین مسئله است، به ویژه اگر افراد عصبانی مثلا توریست های خارجی باشند. بد بودن این موضوع درست به اندازه بردن آبروی یک فرد چینی (معمولا میزبان) است که شما باید به هر قیمتی که شده از آن اجتناب کنید و حسابی حواستان را جمع کنید.

 

  هیچ کس را با نام کوچکش مورد خطاب قرار ندهید

چینی ها هم مانند هر فرد دیگری نام و نام خانوادگی دارند. با این حال در کشور چین همیشه ابتدا از نام خانوادگی شخص استفاده می شود. خانواده (و به طور کلی هر موضوع و جمعی) همیشه بر فرد ارجحیت دارد. اگر شخصی را تحت عنوان «لی مینگ» به شما معرفی کردند، شما باید او را آقای لی بنامید (نه آقای مینگ). 

 

 در کشور چین اجازه ندهید شخص دیگری غذایتان را حساب کند 

معمولا غربی ها اولین باری که با صحنه های پر سر و صدا و آشفته ای که در پایان وعده غذا در رستوران های چینی روبرو می شوند، بسیار متعجب می شوند. زمان پرداخت صورت حساب هر فرد فقط می‌خواهد کاری که از او انتظار می رود را انجام بدهد: یعنی دعوا برای پرداخت صورت حساب! 

چینی ها تصور می‌کنند اگر به شکلی پر سر و صدا و فعال تلاش کنند تا صورت حساب را از دست هرکسی که آن را دارد، بگیرند، رفتار خوبی داشته اند. شاید این موضوع چند دقیقه هم طول بکشد تا زمانی که شخصی بالاخره موفق شود و صورت حساب را پرداخت کند. ژست مشتاق و متمایل به پرداخت صورت حساب بودن همیشه مورد قبول و تحسین چینی ها بوده است. 

 

 هدیه کوچکی با خود به همراه داشته باشید 

چینی ها اغلب اوقات به یکدیگر هدیه می دهند و این موضوع فقط مختص مناسبت ها نیست. اگر در منزل کسی به قرار شام دعوت می شوید تا با یک شریک تجاری موفق ملاقات کنید یا به هر جلسه از پیش تعیین شده دیگر دعوت می شوید، باید بدانید که هر دو طرف به عنوان نشانه ای از دوستی و نیت خیر به یکدیگر هدایایی می دهند. غربی ها معمولا با دیدن تعداد هدایایی که میزبانان چینی اعطا می‌کنند شگفت زده می‌شوند. قانون کلی این است که وقتی به چین سفر می کنید، هدایای کوچک بیشماری تهیه کنید. شما هیچگاه نمی توانید پیشبینی کنید که با چه کسی ملاقات خواهید کرد و او قطعا هدایایی به شما می بخشد؛ به همین خاطر شما هم باید هدیه کوچکی در کیفتان داشته باشید.  

 

 در کشور چین در پذیرفتن تعارف دقت کنید 

در این کشور هیچ مهمان بی فرهنگی به سرعت هرچه که به او تعارف شود را قبول نمی کند. مهم نیست که فرد چقدر مشتاق قبول دعوت به غذا، نوشیدنی یا هدیه باشد؛ اما رفتار مناسب و فرهنگ چینی آنها را از کاری که باعث حریص جلوه دادنشان شود، منع می‌کند؛ پس شما برای آنکه با فرهنگ و متواضع جلوه کنید باید چندین بار دعوتشان را رد کنید اما مطمئن شوید که مؤدبانه این کار را انجام می دهید. 

مردم چین

 اولین «نه متشکرم» را جدی نگیرید 

گویا چینی ها به شکلی اتوماتیک دعوت به غذا یا نوشیدنی را رد می‌کنند؛ حتی زمانی که واقعا گرسنه یا تشنه باشند. هرگز اولین «نه متشکرم» را جدی نگیرید.در سنت چینی ها یک مهمان خوب باید حداقل یک بار دعوت را رد کند میزبان خوب هم باید حداقل دو بار دعوتش را تکرار کند.

 

 مردم چین لباس های سنتی و آداب و رسوم شان را مقدس می دانند

میدانید که لباس به هر فردی شخصیت می دهد و جایگاه اجتماعی هر فرد را مشخص میکند. مردم چین با پایبندی به آداب و رسوم سعی می کنند در مهمانی ها، جشن ها و مراسم های سنتی، با استفاده از لباس های محلی و سنتی چینی، رسم نیاکانشان را گرامی و زنده بدارند.

سنتهای مردم چین

 

پاسپورت و ویزای چین

ایرانیان برای ورود به چین باید با توجه به هدف سفر خود یکی از انواع ویزای چین را تهیه کنند. شما برای اخذ ویزای توریستی چین نیازی به تکمیل فرم ویزای چین و یا مراجعه حضوری به سفارت چین در تهران ندارید. بلکه تنها لازم است مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای چین را در اختیار آژانس‌های مسافرتی معتبر قرار دهید تا مراحل مورد نیاز را طی کنند. معمولاً با خرید تور چین ویزای توریستی گروهی چین در اختیار شما قرار می‌گیرد که صدور آن ۱۲ روز کاری زمان خواهد برد. اخذ ویزا به‌صورت گروهی راهی برای دستیابی به ویزای ارزان قیمت چین برای همه مسافران است بطوری‌ که معمولاً مسافران ایرانی حتی در سفرهای دو یا سه نفره نیز با استفاده از پاسپورت دوستان و آشنایان از ویزای گروهی پنج نفره استفاده می‌کنند؛ همچنین آژانس‌های کارگزار ویزای چین می‌توانند ویزای فوری این کشور را در مدت زمان ۹ روز کاری برای شما فراهم کنند.

 

جمع بندی

پس اگر شما به تاریخ و تمدن های کهن علاقه دارید و یا به دنبال فستیوال های بی نظیر می گردید، قطعا نباید تور چین را نادیده بگیرید.

ما به شما پیشنهاد میکنیم با گالیله تراول سفر خاطره انگیز و به یاد ماندنی ای را تجربه کنید.